Netkaná textilie

Netkaná textilie - materiál s mnohostranným použitím

 Netkaná textilie - struktura

Netkaná textilie je vlastně plochá vrstva vláken, která jsou jednosměrně či náhodně slisována. Výrobním procesem
lze netkaným textiliím nadefinovat velkou řadu vlastností, díky kterým je využití netkaných textilií opravdu velice široké.
V dnešní době je díky opravdu širokým možnostem použitelnosti, prakticky nemožné, že by ste se nesetkali s žádným výrobkem, kde není použita nebo obsažena nějaká netkaná textilie.

Netkaná textilie - některé vlastnosti:

Odolná proti oděru, savá, antistatická, biologicky rozložitelná, prodyšná, bezprašná, nehořlavá, tepelně izolující, nepropustná, příjemná na dotek, antibakteriální, odolná proti houbám a plísním, měkká a hladká, sterilní, odolná proti protržení, spojitelná svařováním, odolná proti povětrnostním vlivům, pratelná, pružná, schopnost odpuzovat kapaliny.

Díky výše uvedeným vlastnostem, lze netkanou textilii používat v kombinaci s jinými materiály čímž se dá dosáhnout specifických vlastností nebo ji lze použít samostatně v opravdu široké škále výrobků a průmyslových produktů. 

Netkané textilie jsou určeny normou ISO 9092 CEN EN 29092, přičemž tyto dvě normy jsou mezinárodně uznanou definicí netkaných textilií.

Netkané textilie - použití

V současné době díky neustálému vývoji a zdokonalování procesů pro výrobu netkaných textilií se těmto dají nadefinovat takové vlastnost, že lze výsledný produkt používat v zemědělství, pro výrobu ochranných a pracovních oděvů, v automobilovém průmyslu, při výrobě podlahových krytin - koberců, při stavbě silnic a dálnic, v plenách na jedno použití, při výrobě filtrů, při výrobě izolací, pro sterilní prostředky k lékařskému a veterinárnímu použití a třeba i čalounictví, netkané textilie na zahradu proti mrazu a do skleníku.

Kde se můžeme setkat s netkanou textilií

  • Automobilový průmysl - materiál pro odhlučnění
  • Akustika - netkané textilie se používají pro absorpci zvuku
  • Stavebnictví - průmyslové netkané textilie
  • Netkaná textilie pod bazén
  • Filtrace - používá se pro filtraci vzduchu i kapalin
  • Geotextilie - stavby silnic, drenáže, konstrukční práce
  • Likvidace odpadů na skládkách
  • Výroba a čalounění nábytku
  • Zemědělství a zahradnictví - kapilární rohože či ochrana před mrazem

Z výše uvedeného je zcela zřejmé, že netkané textilie mají své nezastupitelné místo všude kolem nás. Vlastnosti, které mají netkané textilie je přímo předurčují k výrobě jednorázových oděvů. 

Jednorázové oděvy z netkaných textilií

 

Seznam článků ►

Kvalitní zdravotnické oděvy

Zdravotní obuv PRIMAVERA - Luver

Přihlášení

Tato stránka používá cookies. Vice info